Kisokos
Mindenmentesség
A "mindenmentesség" természetesen nem egyenlő az ízek, a zamatok, az egészséges összetevők hiányával. Sőt, a sok mentesség ellenére az ételek tartalmasságán és a teljes értékű, tápláló alapanyagok felhasználásán van a hangsúly.
Ételeinkről
-
Minden étel mindenmentes vagy tartalmazhatnak allergéneket?
Minden ételünkre igaz, hogy a felhasznált alapanyagok nem tartalmaznak hozzáadott cukrot és tartósítószert. Ezen felül egyes ételsoraink glutén- és laktózmentesek is. Sőt, ételeink között tej-, tojás-, élesztő-, olajosmag- és maglisztmentes és vegetáriánus fogások is szerepelnek szép számmal. Ezeket a mentességeket az ételeknél külön is feltüntetjük.
Nem minden ételsorunk mentes az összes allergéntől, de az ételek pontos összetételét minden esetben feltüntetjük az információs gomb alatt.
A 100%-os mentességet sajnos mégsem tudjuk garantálni, mert bár ezek az ételek elkülönítve, de gluténtartalmú terméket, tejterméket, tojást, dió- és mogyoróféléket, szóját, zellert, halat és tenger gyümölcseit, szezámmagot, mustárt és kén-dioxidot tartalmazó alapanyagot felhasználó üzemben készülnek, így levegő útján keresztszennyeződés fordulhat elő. Ezért a kifejezetten súlyos, akkut érzékenységgel, allergiával birkózók számára, akiknél akár egy molekulányi glutén vagy laktóz is heves reakciókat válthat ki, nem javasoljuk ételeink fogyasztását. Nem használunk a kereskedelmi forgalomból ismert, magas só- és ízfokozótartalmú ételízesítő keverékeket sem. Ételeink csak friss vagy szárított formában tartalmaznak fűszereket.
Amennyiben diagnosztizált táplálékallergiád van, kérjük, konzultálj orvosoddal, és ételeinket csak saját felelősségedre fogyaszd!
-
Lehet tudni, hogy melyik ételben pontosan mi van?
Hogyne, minden ételünk tápanyagtartalmáról, összetevőiről és esetleges allergénjeiről részletes információt találsz étlapunkon, az adott étel alatti "i" (információ) gombra kattintva.
-
Milyen értékeket tartalmaznak az ételek?
Energiatartalom, zsír, szénhidrát, fehérje, só.
A számított tápértékek eltérhetnek a feltüntetettől. Tehát az étlapon, egy adott étel megnevezése alatt feltüntetett értékek 1 adag étel számított tápanyagtartalmát: felszívódó szénhidrát- és összenergia-tartalom (Felszívódó szénhidrát értéket akkor kapjuk, ha kivonjuk a cukoralkohol értékét.) jelentik, az információs gomb alatt pedig a 100g-ra vonatkozó részletes tápanyagtartalom található. (Az össz szénhidrát érték tartalmazza a cukoralkohol értéket is. ) -
Meddig tarthatóak el az ételek?
Ételeinket előrendelés alapján készítjük. Az előhűtéses (nem fagyasztott!) technológiának köszönhetően hűtött tárolás mellett (+4) a csomagoláson jelzett időpontig biztonságosan eltarthatók.
-
Hogyan tároljam az ételeket?
Ételeinket minőségük megőrzése érdekében elfogyasztásukig hűtőben kell tárolni (+4).
-
Hogyan melegítsem meg az ételeket?
Ételeinket jellegüknek megfelelően a zárófólia eltávolítása nélkül, mikrohullámú sütőben kell melegíteni.
-
Ki vannak magozva a gyümölcsök?
Igen, és bár nagyon gondosak vagyunk, gyümölcsből, csonthéjasokból készült ételeink nyomokban magot, héjdarabot tartalmazhatnak.
-
Mi az előhűtött technológia?
Sokan csak a melegen érkező ételeket tartják frissnek és azt gondolják, hogy nem megfelelő szolgáltatást kapnak a lehűtött ételekkel. Bátran állíthatjuk, hogy csak az előhűtött és hűtve szállított ételeket fogyaszthatjuk teljes biztonsággal.
A lehűtött étel 3 napig tartható el +2°C és +4°C közötti hűtött térben. A fentiekből egyenesen következik, hogy aki nem alkalmazza ezt a technolgiát, az nem dolgozhat készételekkel, csak kizárólag frissen készített ételeket tálalhat. Ez pedig azt jelenti, hogy azonnal el kell fogyasztani a fogásokat, nem lehet őket tárolni.
-
Mit kell tudni a low-carb táplálkozásról?
Az egyenletesen és lassan felszívódó szénhidrátok kézben tartják a szervezet vércukorszintjét is. A rövid idő alatt magasba szökő vércukorszint gyors és magas inzulinszint emelkedéssel jár, amit a vércukorszint esése és az ezt követően kialakuló éhségérzet kísér. A magas inzulinszint elősegítheti az elhízás kialakulását, sőt hosszú távon károsíthatja ereinket is. A szénhidrátok gondos megválogatásával és a bevitt mennyiség korlátozásával nem csak a falórohamok kivédése és fokozott, egyenletesebb teljesítőképesség érhető el, de a low-carb táplálkozás - különösen a szigorú low carb-high fat diéták esetében - szerepet játszik 2-es típusú cukorbetegség elleni harcban is.
-
A xylit vagy nyírfacukor és az eritrit
A két legnépszerűbb cukorpótló cukoralkohol. A cukoralkohol a részlegesen emészthető szénhidrátok egy típusa, ebbe az osztályba tartoznak a rostok és az emésztésnek ellenálló keményítő is. A cukoralkohol természetes formában a gyümölcsökben fordul elő. A mesterséges édesítőszerektől eltérően a cukoralkohol nem teljesen kalóriamentes, mivel bizonyos mértékig képesek vagyunk megemészteni. A felszívódás aránya a különböző cukoralkoholok esetében eltérő. A xylitol esetében például 50%, de az eritritol csaknem teljesen felszívódik, mégsem emésztődik meg, így kalóriát nem jelent.
ALLERGÉNEK és egyéb káros alapanyagok
-
Mi a glutén?
A glutén két fehérje, a gliadin és a glutenin keveréke. A búza, a rozs, az árpa és a zab magjainak endospermiumában (magfehérje vagy belső táplálószövet) található a keményítővel együtt.
-
Mi az a laktóz és a kazein?
A tej szénhidráttartalmát adó kettős cukrot nevezzük tejcukornak, vagy másik nevén laktóznak. Mivel ez úgynevezett diszacharid, két összetevőből áll: glükózból (szőlőcukor) és galaktózból. A tejcukrot a vékonybél nyálkahártyasejtjeiben megtalálható laktáz nevű enzim bontja.
A tejfehérjét más néven kazeinként ismerhetjük, amely aminosavakat, szénhidrátokat, kalciumot és foszfort biztosít a szervezet számára.
-
Miért van sok embernek hasmenése a laktóztól?
A laktózt a laktáz nevű enzim bontja, de ha bármely oknál fogva nem megfelelő a szervezetünk laktázellátottsága, akkor a laktóz nem bomlik le, és hasi panaszokat okoz.
-
Miért ne együnk cukrot?
A leghitelesebb, elfogulatlan vizsgálatok a cukor negatív tulajdonságait mutatják ki. Lehet, hogy nem a legfőbb gonosz, mint ahogy az alternatív egészségügy gyakran jellemzi, de nem vitás, hogy a túlzott cukorbevitel kétségtelenül hozzájárul:
- a lyukas fogak kialakulásához,
- a cukorbetegség megnövekedett rizikójához,
- a testsúly gyarapodásához,
- a máj károsodásához,
- a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához,
- a rákos sejtek táplálásához,
- valamint elősegíti az idő előtti öregedést és negatív hatással lehet a viselkedésre is.
A lényeg, hogy mérsékelt mennyiségben - és ez alatt tényleg csak egy csekély mennyiségre gondolunk - a cukor egy olyan élvezet, ami csak kis mértékben növeli meg a fent említett problémák kialakulásának rizikóját. Azonban, ha túl sokat fogyasztunk belőle, negatív hatásai kifejezetten hangsúlyossá válnak, akár halálosak is lehetnek. És ne feledjük: ha feldolgozott, előre csomagolt ételeket eszünk, és gyakran megfordulnak gyorséttermekben, akkor a cukorbevitelük jó része el lesz rejtve előlünk. Más szóval, amit mi mérsékelt cukorfogyasztásnak hiszünk, az lehet, hogy megközelítőleg sem az.
-
Milyen néven van az előre csomagolt élelmiszerekben a hozzáadott cukor?
A cukor számos név alatt szerepelhet a címkéken. Íme néhány a sok közül: gyümölcslé koncentrátum, melasz, fruktóz, méz, bármilyen szirup (rizs-, kukorica-, agavé-, karob-, juhar- stb.), glükóz, dextróz, galaktóz, maláta, invertált cukor, maltodextrin stb.
-
A fruktóz tényleg nem gyümölcs?
A szervezet másképp dolgozza fel a magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, mint a gyümölcsben lévő cukrot. A májra terhelődik a lebontás feladata, amit nem tud olyan gyorsan elvégezni, amilyen gyorsan a szirup lebomlik. Ennek eredményeképpen a vércukorszint könnyebben megugrik. A fel nem dolgozott fruktózszirup a májban zsírként raktározódik, így könnyebben hízunk el és gyorsabban alakulnak ki egészségi problémák, pl. cukorbetegség.
A gyártók a hozzáadott cukor függőséget okozó tulajdonságát kihasználva növelik az eladásokat, ezt a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup olcsóbban teszi ezt lehetővé.
Étel- és italsoraink
Minden ételünkre igaz, hogy a felhasznált alapanyagok nem tartalmaznak hozzáadott cukrot és tartósítószert. Ezen felül egyes ételsoraink glutén- és laktózmentesek is. Sőt, ételeink között tej-, tojás-, élesztő-, olajosmag- és maglisztmentes és vegetáriánus fogások is szerepelnek szép számmal. Ezeket a mentességeket az ételeknél külön is feltüntetjük.
-
Mindenmentes főételek és desszert (M1, M2, M3, MD1)
Minden itt szereplő ételünkre igaz, hogy glutén- és laktózmentes alapanyagokból készülnek, hozzáadott cukrot és tartósítószer nem tartalmaznak. Ezen túl ételenként változóan plusz mentességekkel is találkozhatsz, sőt vegetáriánus ételeinket is külön jelöljük.
-
Cukormentes levesek és főételek (ML1, M4, M5)
Minden itt szereplő ételünkre igaz, hogy glutén- és laktózmentes alapanyagokból készülnek, hozzáadott cukrot és tartósítószer nem tartalmaznak. Ezen túl ételenként változóan plusz mentességekkel is találkozhatsz, sőt vegetáriánus ételeinket is külön jelöljük.
-
Mindenmentes menü (MM2)
Mindenmentes a'la carte ételekből összeállított 2 fogásos menü: főétel + leves vagy desszert. A menüben szereplő ételek glutén- és laktózmentes alapanyagokból készülnek, hozzáadott cukrot és tartósítószer nem tartalmaznak.
Mentességek jelőlései:
Felhívjuk a figyelmet, hogy a 100%-os mentességet sajnos nem tudjuk garantálni, mert bár ételeink elkülönítve, de gluténtartalmú terméket, tejterméket, tojást, dió- és mogyoróféléket, szóját, zellert, halat és tenger gyümölcseit, szezámmagot, mustárt és kén-dioxidot tartalmazó alapanyagot felhasználó üzemben készülnek, így levegő útján keresztszennyeződés fordulhat elő.
-
Gluténmentes alapanyagok
gluténmentes alapanyag = az étel nem tartalmaz sem alapanyagként sem az elkészítés során hozzáadott glutént
-
Laktózmentes alapanyagok
laktózmentes alapanyag = azaz tejcukormentes étel nem tartalmaz sem alapanyagként sem az elkészítés során hozzáadott laktózt azaz tejcukrot FONTOS EZ NEM EGYENLŐ A TEJMENTESÉGGEL!
-
Hozzáadottcukor-mentes
hozzáadott cukormentes = az étel elkészítése során a hozzáadott cukor helyett természetes cukoralkoholokkal édesítünk (stivia, eritrit olykor xylit)
-
Tartósítószermentes
hozzáadott tartósítószer mentes = az étel az elkészítés során hozzáadott tartósítószert nem tartalmaz, hiszen előhűtéses (nem fagyasztott!) technológiát alkalmazunk
-
Tojásmentes alapanyagok
tojásmentesség = az étel nem tartalmaz sem alapanyagként sem az elkészítés során hozzáadott tojást (sem tojás fehérjét sem külön tojás sárgáját)
-
Vegetáriánus alapanyagok
vegetáriánus = az étel nem tartalmaz semmilyen fajta húst és hús készítményt, zselatint és állati zsiradékot. FONTOS EZ NEM EGYENLŐ VEGÁNNAL, AZAZ HOGY ÁLLATI EREDETŰ ALAPANYOGOT SEM TARTALMAZHAT (pl: tojás, sajt, tej, stb.)
-
Tejmentes alapanyagok
tejmentesség = az étel nem tartalmaz sem alapanyagként sem az elkészítés során hozzáadott tejet! (azaz sem laktózt sem kazeint)
-
Élesztőmentes alapanyagok
élesztőmentesség = az étel nem tartalmaz sem alapanyagként sem az elkészítés során hozzáadott élesztőt
-
Mag- és maglisztmentes alapanyagok
mag és maglisztmentesség = az étel nem tartalmaz sem alapanyagként sem az elkészítés során hozzáadott teljes magokat vagy azokból készült őrleményeket pl : szezámmag, diófélék = mandula, mogyoró és dió, szőlőmag, tökmag, lenmag ,stb..